Leden
Citace : Praktické kalendárium , Jiří Janča
Lednová pranostika v souvislosti se zdravím mluví hlavně o riziku teplých dní:
„Když déšť leden smáčí, neduhy s ním kráčí.“
Nebo:
„Zima měkká – doktor čeká.“
Zejména ve druhé polovině ledna je nejvíce ohrožen močový měchýř. Velký význam má samozřejmě v močovém systému a je nutné ho brát v široké návaznosti na pohybový aparát. Mnoha způsoby ovlivňuje i psychickou sféru, zejména pak mozek.
Kritická doba pro močový měchýř je od patnácti do sedmnácti hodin a příznivá od tří do pěti hodin ranních. Je velmi nedoporučováno otálet se vstáváním pro vykonání potřeby, protože se důsledek může velmi brzy dostavit.
Doporučení: například čaj pro úpravu funkce močového měchýře ( kvalitní ledvinový), úprava stravy (konzumace především kořenové zeleniny), při bolestech kostí neopomenout doplnit vitamín D (čaj z anděliky lékařské, jehlice trnité nebo přesličky rolní), užívat tinkturu z pryšce mandloňovitého a mnoho dalších.
Pro doplnění léčby je vhodný rakytník v jakémkoli zpracování a třeba Zimní loučka (nať řeřichy zahradní). Ale POZOR. Pro dospělého se doporučuje maximálně jedna polévková lžíce denně a pro děti jedna až tři čajové lžičky denně. To je doporučená denní dávka vitamínu C.
řeřicha